Dokładnie o tej samej porze, wieczorem 26 lutego, rozpoczęły się dwie uroczystości organizowane przez tygodnik „Wprost”. Podczas gdy w Warszawie tytułem Człowieka Roku 2018 uhonorowano Polki i Polaków, w Poznaniu odbyła się druga z tegorocznych gal – Orłów „Wprost”. Tytuł ten zdobywają przedsiębiorcy legitymujący się bardzo dobrymi wynikami finansowymi, zyskami, odpowiednią rentownością, nienotowani w bazach niesolidnych płatników. Zestawienie opracowuje wspólnie z redakcją wywiadownia gospodarcza Bisnode. Lista ma charakter ogólnopolski, a laureaci odbierają nagrody podczas uroczystości organizowanych w poszczególnych regionach. Tegoroczna edycja została zainaugurowana w Kielcach.
Potentaci i innowacje
Na liście Orłów z Wielkopolski znalazły się przede wszystkim firmy należące do zagranicznych inwestorów oraz przedsiębiorstwa rodzinne. Tradycyjnie już w zestawieniu znaleźli się potentaci, tacy jak Volkswagen Polska, koncern cukrowniczy Pfeifer & Langen, dostawca narzędzi i urządzeń Andreas Stihl czy spółka Wyborowa. Wiceprezes tej ostatniej Andrzej Szumowski porwał uczestników gali swoim wystąpieniem i prezentacją przedsiębiorstwa oraz jego polskich korzeni. Przykładem innych rodzimych marek obecnych na liście Orłów są Pollena oraz Amica z Wronek, a także Dino Polska – sieć sklepów spożywczych założona w 1999 r. przez Tomasza Biernackiego. Spółka jest obecnie notowana na warszawskiej giełdzie i wkrótce czeka ją historyczne wydarzenie. Po sesji 15 marca znajdzie się w gronie największych spółek na parkiecie, czyli w elitarnym indeksie WIG20.
Dzięki bardzo dobrym wynikom w gronie Orłów znalazły się Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne z Poznania, istniejące od 1945 r. Firma naprawia i modernizuje sprzęt pancerny (jako jedyna w naszym kraju serwisujeczołgi Leopard 2), ale także samochody osobowe, ciężarowe oraz autobusy. Działalność innowacyjna wyróżnia również takie polskie przedsiębiorstwa jak założona przez Macieja Fiedlera Fibar Group, dostarczającą rozwiązania automatyki budynkowej (m.in. dla inteligentnego domu), czy DANKO Hodowla Roślin, należąca do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W gronie laureatów znalazła się także firma doradcza Grant Thornton Frąckowiak, zatrudniająca w całym kraju 550 osób. Nagrodami specjalnymi zostały uhonorowane za osiągane wyniki Pfeifer & Langen oraz Rentis, zajmujący się wypożyczaniem samochodów, wyróżniony za standardy obsługi klienta.
Głos artystów
Orły „Wprost” to nagrody nie tylko dla przedsiębiorców. Podczas gali została wręczona statuetka w kategorii Osobowość, a otrzymał ją rodowity poznaniak Filip Bajon.
Reżyser, scenarzysta, aktor i prozaik, twórca takich filmów, jak „Limuzyna Daimler-Benz”, „Aria dla atlety” czy „Kamerdyner”. W rozmowie z Jackiem Pochłopieniem, redaktorem naczelnym „Wprost”, Filip Bajon opowiadał o swoim artystycznym spojrzeniu na świat oraz m.in. o tym, że ludzie nie wyciągają wniosków z historii. I tu pojawia się pole do popisu dla artystów. Niezwykły przebieg miał kolejny wywiad przeprowadzony przez redaktora naczelnego. Rozmowa z Jackiem Jaśkowiakiem, prezydentem Poznania, dotyczyła m.in. rozwoju stolicy Wielkopolski i planów inwestycyjnych magistratu.
Ale wydawca „Wprost” organizuje koncerty poświęcone twórczości Przemysława Gintrowskiego, a Jacek Jaśkowiak znał osobiście innego słynnego barda – Jacka Kaczmarskiego, był również jego menedżerem. Ten wątek musiał zatem pojawić się podczas wywiadu. Rozmowa na temat przesłania artysty była dobrym wstępem do wręczenia jeszcze jednej nagrody tego wieczoru: prezydent Poznania odebrał dyplom „Człowieka Roku 2018” przeznaczony dla poznaniaków i Wielkopolan.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.