Orły „Wprost” to nawiązanie do wyjątkowego wyróżnienia, które otrzymał wydawca „Wprost”, Michał Maciej Lisiecki, od Instytutu im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego za to, iż w codziennej działalności dowiódł, że prowadząc biznes, można nieść białoczerwoną flagę wysoko, być patriotą i działać na rzecz Polski.
Nagrody Orły Wprost przyznawane są w uznaniu za wyjątkową działalność na polu przedsiębiorczości, działalności samorządowej i promocji regionu. Nagrodą honorowane są osoby, firmy, czy organizacje pozarządowe, które mają wyjątkowy wpływ na lokalną społeczność.
Nagrody otrzymują także wójtowie gmin, prezydenci miast oraz marszałkowie województw, którzy skutecznie wykorzystują środki europejskie, oraz ambasadorowie regionu i aktywni działacze, którzy pracują dla jego rozwoju.
– Bardzo dziękuję za zaproszenie. Z Wprost współpracujemy wielokrotnie w Warszawie, więc tym bardziej miło jest nam gościć was tu, w województwie łódzkim. Chciałbym pogratulować wszystkim wyróżnionym i wyrazić nadzieję, że to będzie motywacja do dalszej pracy, na rzecz nas wszystkich – powiedział, otwierając galę, minister rozwoju Waldemar Buda.
Kategoria Mecenas Inwestycji w Regionie
Nagrodę w tej kategorii otrzymał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, który wcześniej był posłem z ziemi łódzkiej. Minister wciąż pozostaje nieformalnym ambasadorem gospodarki regionu.
– Nie byłoby tych wszystkich sukcesów, gdyby nie współpraca z Państwem. I dzięki tej współpracy sukcesów w Łodzi będzie jeszcze dużo więcej – powiedział Waldemar Buda.
Kategoria Firma Regionu
Nagrodę w tej kategorii otrzymała spółka PGE Polska Grupa Energetyczna za budowę Centrum Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ) w Bełchatowie oraz działania na rzecz transformacji regionu łódzkiego.
– Jest mi niezmiernie miło, że nasza spółka została przez Państwa doceniona. Domykanie obiegu surowców, czy działanie na rzecz szerszego wykorzystania odpadów to jest proces, który jest stale realizowany w naszej firmie. Robimy to dzisiaj i będziemy robić stale. – powiedział odbierając nagrodę wiceprezes PGE Ekoserwis Piotr Żurad.
Kategoria Samorządowiec
Orła w tej kategorii otrzymał wicemarszałek woj. łódzkiego Piotr Adamczyk, który odpowiadał m.in. za prowadzenie prac nad programem Fundusze Europejskie dla Łódzkiego w ramach perspektywy UE 2021-2027. Łódzkie uzyskało rekordową kwotę 2 mld 745 mln euro.
– Za nami niezwykły, bardzo trudny czas dla samorządów. Z jednej strony pandemia, z drugiej ogromne pieniądze, które trafiły do samorządów w ostatnim czasie. Poradzenie sobie z problemami, które przyszły do nas w ostatnim czasie, było bardzo trudne. Bardzo dziękuję za tę nagrodę, ale chciałbym powiedzieć jedną rzecz. Życie samorządowca jest wypełnione pracą i to często odbija się na życiu rodzinnym. Dlatego tę statuetkę dedykuję swojej żonie, która od lat mnie wspiera i jest współautorką mojego sukcesu – powiedział.
Kategoria Osobowość
Nagrodę w tej kategorii otrzymał Dariusz Stachura. Wybitny polski tenor, który w 1996 roku w Turynie na 100 lecie premiery „Cyganeria” Giacomo Pucciniego, jako jedyny obcokrajowiec dublował Mistrza Luciano Pavarottiego w partii Rudolfa. To wówczas legendarny włoski śpiewak nazwał go „grande tenore polacco” – wielkim polskim tenorem.
– Czuję się ogromnie zaszczycony w tak zacnym gronie otrzymać taką statuetkę. Dziękuję szanownej kapitule, że dostrzegła we mnie osobowość – powiedział, odbierając nagrodę.
Kategoria Innowacyjni w Regionie
Nagrodę Orła w tej kategorii przyznano Uniwersytetowi Medycznemu w Łodzi. Udział Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w życiu akademickim miasta i kraju jest znaczący. Uczelnia kształci przyszłych lekarzy i specjalistów z dziedzin medycznych i okołomedycznych, prowadzi badania naukowe, prace rozwojowe, a także świadczy usługi badawcze.
– W imieniu rektora Uniwersytetu Medycznego chciałbym podziękować za to wyjątkowe wyróżnienie. Obecnie uniwersytet to rozbudowujący się nieustannie kampus, któremu towarzyszą nowe inwestycje. Ale uniwersytet to też ludzie, który tworzą unikalny, interdyscyplinarny zespół – powiedział, odbierając nagrodę, prof. Ireneusz Majsterek – Kierownik Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych MOLecoLAB.
Nagrodę w tej kategorii otrzymała także Społeczna Akademia Nauk w Łodzi, która jest na rynku edukacyjnym już od 28 lat. Uczelnia posiada Uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora oraz doktora habilitowanego w 2 dyscyplinach: nauki o zarządzaniu i jakości (kategoria naukowa B+) oraz informatyka techniczna i telekomunikacja (kategoria naukowa A).
– Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za tę nagrodę. To jest, tak naprawdę, uhonorowanie całej naszej 28-letniej działalności. To wyróżnienie jest też świadectwem, że zmiany w Społecznej Akademii Nauk idą w dobrym kierunku – powiedział Mirosław Olszewski – Dyrektor Biura ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Społecznej Akademii Nauk.
Nagrodę w tej kategorii przyznano także Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, która od lat pozostaje niezmiennie od lat w gronie 10 najlepszych specjalnych stref ekonomicznych na świecie według rankingu publikowanego przez Grupę Financial Times.
– Chciałem bardzo serdecznie podziękować kapitule. Od 7 lat kierujemy firmą, wydaje mi się, że w tym czasie gruntownie zmieniliśmy Strefę z firmy, która oferowała jedną usługę w firmę, która świadczy przedsiębiorcom z woj. łódzkiego bardzo wiele usług – powiedział prezes ŁSSE Marek Michalik.
Kategoria Społecznik Regionu
Nagrodę Społecznika Regionu otrzymał poseł Krzysztof Ciebiada, który stara się pomagać potrzebującym bez medialnego rozgłosu.
– Społecznik roku to jest trochę tak, jak samorządowiec. Najważniejsze w społecznictwie to miłość do drugiego człowieka. Jeśli kochamy, to ta pomoc i społecznictwo przychodzą do nas same – powiedział, odbierając nagrodę.
Kategoria Samorządowiec Regionu
W kategorii Samorządowiec Regionu statuetką Orła wyróżniony został Gabriel Orzeszek, wójt gminy Sulmierzyce.
– Przypada mi w udziale ogromny zaszczyt, by w imieniu wójta odebrać tę nagrodę. To ogromne wyróżnienia nie tylko dla wójta, ale i dla całej gminy Sulmierzyce. Chciałabym tę nagrodę dedykować mieszkańcom — powiedziała w imieniu wójta sekretarz gminy Anna Szydłowska.
Nagrodę otrzymał także burmistrz Wielunia, Paweł Okrasa.
– Odbierając nagrodę w tak zacnym towarzystwie, chciałbym bardzo podziękować. Rolą samorządu gminy jest stworzenie takich warunków, by mogła się rozwijać we wszystkich aspektach. Patrząc na Wieluń, możemy się pochwalić wspaniałymi firmami, które są znane na całym świecie. – powiedział.
Statuetkę Orła otrzymał także burmistrz Sieradza Paweł Osiewała.
– To dla mnie wyjątkowe wyróżnienie, bo symbolem tego wyróżnienia jest orzeł i biało-czerwona flaga. Uważam, że ta nagroda należy się wszystkim mieszkańcom Sieradza. Tego wszystkiego nie dokonalibyśmy, gdyby nie współpraca, bo my, jako samorządy, bez środków unijnych i krajowych nie bylibyśmy w stanie tak działać – powiedział, odbierając wyróżnienie.
Orłem Wprost wyróżniono także Adama Topolskiego, wójta gminy Ksawerów.
– Ten finał dzisiaj, w obecności ministrów, to dobry moment na podziękowania. Rozwój Ksawerowa jest możliwy nie tylko przez osobę wójta. Dzisiaj traktuję gminę nie jako urząd, a firmę. Wygląda na to, że będziemy pierwszą gminą wiejską w Polsce, która będzie w stu procentach skanalizowana i zwodociągowana – powiedział.
Kategoria Lider Inwestycje i Infrastruktura
Nagrodę w tej kategorii przyznano przedsiębiorstwu Ania Holding, które od lat korzysta ze wsparcia środków unijnych. Zostały one spożytkowane m.in.: na budowę nowego obiektu produkcyjnego oraz wyposażenie go w nowoczesne maszyny.
– W imieniu własnym, zarządu i pracowników chciałem serdecznie podziękować za to wspaniałe wydarzenie, jest mi niezmiernie miło – powiedział Jacek Bogucki, prezes zarządu.
Kategoria Firma Rodzinna
Nagrodę w tej kategorii otrzymała firma Dartex, która powstała w 1991 roku. Początek działalności, skupiony był głównie na usłudze wykańczania dzianin. Kiedy okazało się, iż rynek krajowy miał dużo większe zapotrzebowanie, nic nie stało na przeszkodzie, aby pójść o krok dalej.
– Dziękuję serdecznie za wyróżnienie mojej firmy. Wraz z rodziną i współpracownikami będziemy się starać jeszcze bardziej, żeby Polska stała sukcesem – powiedział właściciel firmy Dariusz Sobczak.
Orłem w tej kategorii wyróżniona została także firma Metalbud. Firma zapewnia wszystko, co jest niezbędne przy obsłudze inwestycji: bogaty asortyment nowoczesnych materiałуw budowlanych w atrakcyjnych cenach, bazę transportową, i przede wszystkim profesjonalnych, fachowych doradców, którzy pomogą dopasować materiały do potrzeb każdego inwestora.
– Ostatnie lata dla naszej firmy były szalone w pozytywnym tego słowa znaczeniu. W roku 2022 roku odebraliśmy nagrodę, która byłą efektem współpracy z grupą Muszkieterowie. Mimo współpracy z dużą siecią wciąż jesteśmy firmą rodzinną – powiedział Mariusz Krakowski, prezes firmy.
Kategoria Lider Biznesu
W tej kategorii statuetkę Orła przyznano pani Monice Makówce, dyrektor Polskiej Spółki Gazownictwa. Firma jest liderem transformacji energetycznej w województwie łódzkim.
– Chciałam serdecznie podziękować kapitule, która tym wyróżnieniem doceniła wkład branży gazowniczej w dynamiczny rozwój województwa – powiedziała Monika Makówka, dyrektor zakładu gazowniczego w Łodzi.
Kategoria Lokalny Producent Żywności
W tej kategorii wyróżniono Kamila Staronia, który pracę w gospodarstwie łączy z działalnością społeczną. Jest radnym Gminy Żelechlinek, wiceprezesem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi oraz członkiem Rady Społecznej KOWR Łodzi.
– Jestem onieśmielony gronem, do jakiego zostałem zaliczony. Moja praca skupia się na rzeczach prostych. Myślę, że jesteśmy stworzeni po to, by służyć, każdy według swoich umiejętności. I niezależnie od tego, jak duże są nasze przedsięwzięcia, wszyscy jesteśmy ważni – powiedział, odbierając nagrodę.
Wywiad z Darią i Pawłem Wojciechowskimi, Inwestorami budowy domu energooszczędnego firmy Domikon, partnera Gali Orły Wprost w Łodzi