10 marca w toruńskim Hotelu Bulwar przyznano nagrody V edycji Orłów „Wprost”. Nagrodzono ponad 20 najlepszych firm. Po Opolu, Poznaniu i Chorzowie, przyszedł czas na województwo kujawsko-pomorskie.
– Jeżeli dzisiaj możemy spojrzeć na patriotyzm naszych czasów, to powstrzymywanie koronawirusa jest niewątpliwie działaniem patriotycznym, ale większym patriotyzmem jest działanie na rzecz polskiej gospodarki. Ta ma się bardzo dobrze, chociaż globalne zagrożenia powodują, że mamy wątpliwości co do jej wskaźników – mówił w czasie otwarcia gali wicemarszałek Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Ostrowski.
Najlepsi rolnicy
Pierwsze wyróżnienia zostały rozdane w kategorii „Orła Polskiego Rolnictwa”.
Dwa dyplomy powędrowały do Gospodarstwa Rolnego „Ślesin”, które prowadzi działalność w zabytkowych zabudowaniach folwarcznych pochodzących z XIX w. Jest tam stodoła wybudowana w 1890 r. oraz wielowiekowe murowane piwnice, zaadaptowane na dojrzewalnię, w której leżakują sery. Najpopularniejszym z nich jest ser ślesiński, wyrabiany zgodnie z recepturą ze świeżego, niepasteryzowanego mleka. Innym produktem jest Karp Nakielski hodowany w Dolinie Kanału Bydgoskiego od prawie 100 lat. Dyplomy otrzymała również Spółdzielnia Mleczarska w Lisewie, której tradycje sięgają 1866 r. Dzisiaj słynie głównie z produkcji sera edamskiego.
Statuetka „Orła Polskiego Rolnictwa” powędrowała do masarni Zawistowski z siedzibą niedaleko Bydgoszczy. To firma rodzinna, obecna na rynku od 1991 r. Oprócz wędlin i kiełbas zakład słynie z produkcji wyrobów z mięsa wieprzowego świń rasy puławskiej. Takie produkty zawierają znacznie mniej soli i cholesterolu niż wciąż najpopularniejszy w Polsce drób.
Przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) podkreślali, że konkurencyjność polskich produktów na zagranicznych rynkach rośnie.
– W 2019 r. eksport polskiej żywności wyniósł 32 mld euro, a przez pięć ostatnich lat zwiększył się o 43 proc. – mówił Marcin Wroński, wicedyrektor generalny KOWR.
Innowacje i inwestycje
W Toruniu odbyła się również debata z udziałem wiceprezydenta Torunia Andrzeja Rakowicza, wicemarszałka województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniewa Ostrowskiego, wicedyrektora generalnego KOWR Marcina Wrońskiego, a także Marka Tańskiego, członka zarządu Agrolok, jednej z największych spółek rolniczych w kraju. Paneliści zastanawiali się nad szansami i wyzwaniami, z jakimi musi zmierzyć się region Polski, z którego pochodzą.
– Po 1989 r. Polska sprzedała wszystkie swoje terminale zbożowe. Nie mogliśmy być wtedy sprawnym uczestnikiem na rynku zbóż. Dzisiaj te terminale odkupujemy – mówił wicedyrektor generalny KOWR Marcin Wroński.
Z kolei zdaniem Marka Tańskiego z Agroloku, żeby odnieść sukces w rolnictwie, trzeba przede wszystkim stawiać na innowacje i inwestować w młodych, wykształconych ludzi.
Liderzy biznesu
W kategorii „Lider Biznesu” nagrodzono 17 firm. Statuetka Orła powędrowała do firmy Mondi Świecie SA, jednego z największych w Europie producentów papierów do produkcji tektury falistej. Spółka działa na polskim rynku od 1991 r., a do 2012 r. jej akcje były notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych.
– Mondi Świecie jest dostawcą papieru do opakowań dla firm. Rozwijamy się dzięki naszym klientom – mówił Bogusław Bielecki, dyrektor finansowy Mondi Świecie SA.
W czasie gali została przyznana nagroda specjalna dla Lidera w Branży Rolniczej i Hodowli, którą otrzymała firma Agrolok.
– Jesteśmy od 29 lat na rynku. Nasze hasło brzmi: „Jak najbliżej rolnika”. To właśnie dzięki rolnikom możemy się rozwijać, oferować nowe produkty i przy okazji wprowadzać polskie rolnictwo na wyższy poziom – mówiła Pola Piątkowska z Agrolok.
Z kolei nagrodę specjalną dla Lidera Pracodawców Regionu Kujawsko-Pomorskiego otrzymała spółka Anwil, producent nawozów i tworzyw sztucznych z Grupy Orlen.
W Toruniu wręczono również nagrodę „Osobowość Wprost”. Przyznano ją Tomaszowi Organkowi. Muzyk był czterokrotnym laureatem „Fryderyka”, a także Nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS na 55. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za najlepszy tekst (do piosenki „5 rano”).
– Żeby być Osobowością „Wprost”, to najpierw w ogóle trzeba mieć osobowość. Ta z kolei składa się z wyodrębnionej tożsamości, z poglądów, które się posiada. Z pewnej niezależności i odwagi do ich prezentowania – mówił Organek.
Orły Wprost to jedno z najważniejszych wydarzeń organizowanych przez redakcję naszego tygodnika. Realizujemy je wspólnie z wywiadownią gospodarczą Bisnode. Na podstawie danych wybieramy firmy z najlepszymi wynikami finansowymi. Bisnode sprawdza też, czy kandydaci do nagrody nie są notowani na listach dłużników. Zestawienie ma charakter ogólnopolski.
Orły Wprost
-
LA RIVE S.A
- PRZEDSIĘBIORSTWO WIELOBRANŻOWE MAT BUD Sp. z o.o. sp. k.
- Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów KOBYLARNIA SA
- Atos Poland Global Services Sp. z o.o.
- INVEST-TECH Sp. z o. o.
- MONDI CORRUGATED ŚWIECIE Sp. z o.o.
- Damix Sp. z o.o.
- Zakłady Chemiczne „NITRO-CHEM” SA
- Chemwik Sp. z o.o.
- KAMIX Opakowania Sp. z o.o. s.k.
- Plastica Sp. z o.o.
- OPONEO.PL SA
- Apator SA
- CONKRET Z.R.Trejderowscy Sp.j.
- Międzygminny Kompleks Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura Sp. z o.o.
- Cereal Partners Poland ToruńPacific Sp. z o.o.
- WOK Sp. z o.o. sp. k.
- PRZEDSIĘBIORSTWO WIELOBRANŻOWE AUTOS Sp. z o.o.
Lider biznesu
- Mondi Świecie SA
Orły polskiego rolnictwa
- Gospodarstwo Rolne „Ślesin” sp. z o.o.
- Spółdzielnia Mleczarska w Lisewie
- Masarnia Władysławowo Sp. J. R., A. B. Zawistowski
Lider pracodawców regionu kujawsko-pomorskiego
- ANWIL SA
Nagroda specjalna – Lider w branży rolniczej i hodowli zwierząt
- AGROLOK Sp z o.o.
Osobowość Wprost
- Tomasz Organek
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.