Orły „Wprost” to nawiązanie do wyjątkowego wyróżnienia, które otrzymał wydawca „Wprost”, Michał Maciej Lisiecki, od Instytutu im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego za to, iż w codziennej działalności dowiódł, że prowadząc biznes, można nieść białoczerwoną flagę wysoko, być patriotą i działać na rzecz Polski.
Nagrody Orły Wprost przyznawane są w uznaniu za wybitną działalność na polu przedsiębiorczości, działalności samorządowej i promocji regionu. Nagradzani są właściciele firm, które wywodzą się z regionu, a działają w całej Polsce i na świecie, wójtowie gmin, prezydenci miast oraz marszałkowie województw, którzy skutecznie wykorzystują środki europejskie, a także lokalni działacze społeczni i ambasadorowie regionu.
Uroczystą galę w Bielsku-Białej o otworzył Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej, który jest patronem nagrody.
– Miło mi przywitać państwa na tak ważnym wydarzeniu. Nasze ministerstwo objęło tę galę patronatem ze względu na ideę, która jej przyświeca. Chcemy, aby Polska nadal była w pierwszej lidze, jeżeli chodzi o rozwój państwa, a może to nastąpić tylko dzięki innowacjom. Innowacje i przedsiębiorczość od zawsze są siłą napędową gospodarki, poprawiają jakość i bezpieczeństwo życia – powiedział, otwierając uroczystość.
Galeria:
Orły Wprost 2023, woj. śląskie
Kategoria Bezpieczeństwo i ochrona środowiska
Nagrodę w tej kategorii otrzymała śląska Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej. Wyróżnienie przyznano za całokształt działań podejmowanych na rzecz bezpieczeństwa i ochrony środowiska w woj. śląskim, poprzez m.in. celowe i skuteczne zarządzanie środkami budżetowymi, a także pozyskiwanie z pozabudżetowych źródeł finansowania środków na zakup nowoczesnych samochodów pożarniczych i specjalnych przeznaczonych do zwalczania i likwidacji zagrożeń ekologicznych.
– Bardzo dziękuję za nominację, bardzo się cieszę, że te działania, które podejmuję razem ze swoimi pracownikami, zostały zauważone. To jest nagroda dla wszystkich strażaków, również ochotników, którzy idą za nami i inwestują w przyszłość – powiedział, odbierając nagrodę, komendant jednostki nadbryg. Jacek Kleszczewski.
Kolejną nagrodę w tej kategorii otrzymał Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Pod jego kierownictwem katowicki Fundusz znajduje się na pierwszym miejscu w walce ze smogiem, realizując Program „Czyste Powietrze”. W ciągu czterech lat w ramach Programu wpłynęło ponad 90 tysięcy – najwięcej w skali kraju – wniosków o dofinansowanie na termomodernizację i wymianę pieców.
– Serdecznie dziękuję za tę nagrodę. To wyróżnienie to nagroda dla całego Funduszu, który w tym roku obchodzi 30-lecie swojego istnienia. To 30 lat konsekwentnego realizowania działań, mających na celu poprawę środowiska – powiedział, odbierając nagrodę.
Kategoria Działalność Społeczna
Nagrodę w tej kategorii otrzymał poseł Grzegorz Matusiak. Patriota, społecznik, samorządowiec, działacz sportowy i parlamentarzysta, który w swoich działaniach zawsze kieruje się dobrem wspólnym. Zdobyty w pracy społecznej kapitał zaufania przekuł na mandat poselski, dzięki któremu może jeszcze skuteczniej działać na rzecz Śląska.
– Pragnę bardzo podziękować kapitule za to wyróżnienie. Jestem zobowiązany, żeby kontynuować swoją pracę na rzecz społeczeństwa – Powiedział, odbierając nagrodę.
Kategoria Innowacyjni w Regionie
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy. Instytucja zespołowo realizuje politykę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie produkcji zwierzęcej i kształtowania środowiska rolniczego.
– Bardzo dziękuję panu ministrowi i całej kapitule za przyznanie tego szczególnego wyróżnienia. Bardzo się cieszę, że nasza działalność naukowa w regionie została doceniona – Jakub Howaniec Zastępca Dyrektora ds. i infrastruktury w Instytucie Zootechniki Państwowym Instytucie Badawczym w Krakowie.
Kolejną nagrodę w tej kategorii otrzymał Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Uczelnia realizuje wiele projektów ze wsparciem z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz ze środków Funduszy Europejskich, chociażby z takich programów jak Inteligentny Rozwój czy Wiedza Edukacja Rozwój.
– Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. Wkraczamy w tym roku w 75-leecie uczelni. Mam nadzieję, że kolejne wyzwanie, które stoi przed nami, czyli uruchomienie filii uczelni w Bielsku-Białej ziści się, i będą mogli się tutaj kształcić lekarze – powiedział rektor uczelni, prof. Tomasz Szczepański.
Orła w tej kategorii otrzymał także Uniwersytet Śląski. To jedna z największych i najdynamiczniej rozwijających się polskich uczelni. Stawia na nowatorskie rozwiązania w edukacji oraz na prowadzenie badań naukowych.
– W imieniu własnym, oraz społeczności akademickiej, mam zaszczyt podziękować kapitule nagrody. Cieszymy się, że Uniwersytet Śląski wyróżniono za wpływ na gospodarkę regionu. Chciałbym jednocześnie złożyć gratulacje dla wszystkich laureatów – napisał rektor uczelni, rof. Ryszard Koziołek w liście, który podczas gali odczytał Zastępca Kanclerza ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką Dariusz Laska.
Kategoria Biznes – Gospodarka Regionu – Lider Transformacji Energetycznej
Nagrodę w tej kategorii otrzymał Paweł Szczeszek, prezes grupy TAURON. firma kierowana przez naszego laureata zakłada sześciokrotne zwiększenie mocy w OZE, ograniczenie emisyjności po 80 procent do 2030 roku, oraz osiągnięcie pełnej neutralności klimatycznej w 2050 roku.
– Energetyka nie ma lekko. Po pandemii płynnie przeszliśmy w czas wojny. Rok temu prezes Szczeszek przejął stery na tym okręcie. Dziś bardzo dynamicznie wdrażamy zielony zwrot Taurona – powiedział Łukasz Zimnoch, rzecznik Grupy TAURON, który odebrał nagrodę w imieniu prezesa.
Kategoria Biznes – Gospodarka Regionu
Nagrodę w tej kategorii otrzymał Jarosław Mazur – prezes zarządu Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu. Entuzjasta idei recyklingu i ochrony środowiska naturalnego, jako jeden z nielicznych w kawałku papieru czy zużytym plastikowym opakowaniu widzi nie odpad, ale fundament nowego, innego produktu.
– Chciałem podziękować ministrowi i całej kapitule za docenienie pracy mojej i mojego zespołu – powiedział, odbierając nagrodę.
W tej kategorii nagrodę otrzymał także dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Specjalna Strefa Ekonomiczna po raz trzeci z rzędu została najlepszą strefą ekonomiczną w Europie, a po raz pierwszy trzecią na świecie według ostatniego rankingu Financial Times.
– Ta nagroda to nagroda dla naszych inwestorów. To właśnie dzięki nim strefa jest najlepsza w Europie i trzecia na świecie. Będziemy najlepsi, bo mamy najlepszych ludzi – powiedział, odbierając nagrodę.
Kolejną nagrodę w tej kategorii otrzymały Zakłady Tłuszczowe Bielmar. To jeden z największych producentów margaryn, olejów i tłuszczów roślinnych w Polsce, silna spółka pracownicza i firma ze 100 proc. polskim kapitałem.
– Bielmar jest firmą polską, bo 100 proc. kapitału należy do polskich podmiotów. Chciałbym to podkreślić. Od lat myślę o tym, że powinniśmy się uczyć patriotyzmu konsumenckiego od innych krajów. Nie powinniśmy się tego wstydzić – Krzysztof Pióro, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny firmy.
Kategoria Nauka
Nagroda w tej kategorii powędrowała do prof. Zdzisławy Dacko-Pikiewicz, rektor Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Doktor habilitowanej w dyscyplinie nauk o zarządzaniu i jakości. Pani profesor jest także autorką lub współautorką licznych publikacji naukowych z zakresu zarządzania reputacją, innowacji, zarządzania w firmach rodzinnych, zarządzania kompetencjami wydanych w prestiżowych międzynarodowych wydawnictwach.
– Wielki zaszczyt i ogromna przyjemność dla mnie odbierać tę nagrodę. Innowacyjność, przedsiębiorczość – słowa klucze, powtarzane przez laureatów i pana ministra – są najważniejsze w budowaniu uczelni. Serdecznie dziękuję za tę nagrodę, ale przekażę ją jako wspólne osiągnięcie pracownikom WSB – powiedziała, odbierając nagrodę.
Kategoria Kultura
Nagrodę w tej kategorii otrzymał Ireneusz Dudek. Twórca i dyrektor festiwalu Rawa Blues, za którego organizację otrzymał prestiżową nagrodę „Keeping The Blues Alive”. Znany z różnych artystycznych wcieleń: lider Big Bandu, pomysłodawca nowatorskiego projektu Symphonic Blues, z którym zjeździł europejskie festiwale i oczywiście Shakin’Dudi, którego „Złota Płyta” stała się bestsellerem, a utwory z niej pochodzące podbijały listy przebojów.
– Dziękuję za nagrodę i chciałbym zaprosić państwa na Rawa Blues Festiwal, największy festiwal bluesowy indoor – powiedział, odbierając nagrodę.
Kategoria Kultura Regionalna
Nagrodę w tej kategorii przyznano zespołowi Magurzanie z Łodygowic. Od blisko 40 lat przez taniec, śpiew, muzykę i strój ludowy kultywuje unikatowe tradycje swojej gminy, całej Żywiecczyzny oraz regionów ościennych.
– Z dumą nosimy tę biało czerwoną flagę, reprezentując region w kraju i poza jego granicami – powiedziała odbierając nagrodę Kierownik Zespołu Regionalnego Magurzanie z Łodygowic Elżbieta Konior.
Kategoria Sport
Nagrodę w tej kategorii otrzymała Aleksandra Jagieło, prezes Bialskiego Klubu Sportowego S. A., dwukrotna Mistrzyni Europy (2003,2005) oraz wielokrotna Mistrzyni Polski w siatkówce kobiet. Od 2020 roku Prezes Bialskiego Klubu Sportowego S.A. oraz od 2021 r. Przewodnicząca ds. Siatkówki Kobiet w Polskim Związku Piłki Siatkowej (PZPS).
– Jest to dla mnie bardzo miła sytuacja, że mogę się znaleźć w tak wyśmienitym gronie. Jest to dla mnie też kolejny krok, żeby się realizować. Siatkówka to moja pasja od ponad trzech dekad, nauczyłam się dzięki sportowi ciężkiej pracy i współpracy – powiedziała, odbierając nagrodę.
Kategoria Lokalny Producent Żywności
Przetwory z Ogródka Dziadunia wyprodukowane przez firmę Premium Foods, a statuetkę odebrała Katarzyna Ślusarczyk Prezes Zarządu firmy. Pani Katarzyna Ślusarczyk jest córką założycieli firmy, Teresy i Czesława, którzy w 1991 roku rozpoczęli przygodę z wytwarzaniem przetworów naturalnych i zdrowych opartych na domowych recepturach.
– Urodziłam się w małej, malowniczej wsi. W tej wsi rytm życia wyznaczały pory roku. Pamiętam beztroskie, letnie dni, kiedy wraz z kuzynami spędzaliśmy dnie nad rzeką, a następnie pomagaliśmy babci zbierać owoce i przerabiać je na przetwory. Praca na roli zamieniła się w przetwórnię i nikt nie spodziewał się, że historia tej przetwórni przetrwa tak długo – powiedziała, odbierając nagrodę.