Orły „Wprost” to nawiązanie do wyjątkowego wyróżnienia, które otrzymał wydawca „Wprost”, Michał Maciej Lisiecki, od Instytutu im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego za to, iż w codziennej działalności dowiódł, że prowadząc biznes, można nieść białoczerwoną flagę wysoko, być patriotą i działać na rzecz Polski.
Nagrody Orły Wprost przyznawane są w uznaniu za wyjątkową działalność na polu przedsiębiorczości, działalności samorządowej i promocji regionu. Nagradzamy właścicieli firm wywodzących się z poszczególnych regionów, które rozszerzają działalność na całą Polskę, i wprowadzają na rynek innowacje.
Nagrody otrzymują także wójtowie gmin, prezydenci miast oraz marszałkowie województw, którzy skutecznie wykorzystują środki europejskie, oraz ambasadorowie regionu i aktywni działacze, którzy pracują dla jego rozwoju.
Kategoria Samorządowiec Regionu
Nagrodę w tej kategorii otrzymał Paweł Wnukowski, Radny Województwa Podlaskiego. Laureat Aktywnie udziela się w różnych stowarzyszeniach i innych instytucjach. Jest m.in. Członkiem Rady Interesariuszy Zintegrowanego Systemu Kształcenia przy Ministrze Edukacji Narodowej, Członkiem Rady Naukowej Wigierskiego Parku Narodowego, Członkiem Rady Społecznej Białostockiego Centrum Onkologii.
– Jestem bardzo wzruszony, mam nadzieję, że to wyróżnienie pozwoli mi jeszcze lepiej realizować misję samorządowca – powiedział, odbierając nagrodę.
Kategoria Przedsiębiorstwo Regionu
Orła w tej kategorii przyznano firmie Suempol Sp. z o.o. Ich codzienna praca jest wkładem w rozwój zarówno lokalnej gospodarki, jak również w promocję regionu na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Otrzymana nagroda potwierdza pozycję firmy jako branżowego lidera, ale podkreśla też znaczenie zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej w biznesie.
– Dziękuję bardzo za to wyróżnienie. Firma Suempol istnieje na podlaskim rynku od 30 lat, barwy biało-czerwone niesiemy już na całą Europę – powiedział Krystian Witkiewicz, dyrektor w spółce Suempol.
Kategoria Osobowość
Nagrodę w tej kategorii otrzymał prof. dr hab. n. med. Wojciech Naumnik, polski profesor, jedna z nielicznych osób posiadających jednocześnie poniższe trzy specjalizacje: specjalista chorób wewnętrznych, specjalista chorób płuc, specjalista alergolog. Kierownik I Kliniki Chorób i Gruźlicy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
– Bardzo dziękuję za tę nagrodę. Ja ją traktuję jako uznanie dla środowiska medycznego i mojego zespołu – powiedział, odbierając nagrodę.
Kategoria Nauka
W tej kategorii nagrodę Orła Wprost otrzymał prof. dr hab. n. med. Adam Krętowski, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą diabetologii, endokrynologii i chórów wewnętrznych. Pomysłodawca i koordynator powstania Centrum Badań Klinicznych, Laboratorium Obrazowania Molekularnego, Laboratorium Bioinformatyki i Analizy Danych oraz projektu naukowego dla Centrum Badań Innowacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, które otrzymało status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego.
– Pięknie dziękujemy za to zaszczytne wyróżnienie, bardzo się cieszymy – powiedziała odbierając nagrodę w imieniu rektora, Dziekan Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim oraz Dziekan Kolegium Nauk Medycznych prof. dr hab. Irina Kowalska
Kolejnym laureatem w tej kategorii został prof. dr hab. n. med. Paweł Knapp, koordynator Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. To pierwszy Polak wybrany do Zarządu Głównego Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO). To organizacja skupiająca ponad 2,5 tys. lekarzy i naukowców z 30 krajów, a jego najważniejszą rolą jest wyznaczanie standardów leczenia onkologicznego w Europie.
– Przede wszystkim tę nagrodę chciałbym dedykować moim pacjentkom. Bez nich tego sukcesu by nie było – powiedział, odbierając nagrodę.
Kategoria Kultura
Orla w tej kategorii otrzymała Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki, największa instytucja artystyczna na terenie północno-wschodniej Polski i najnowocześniejsze centrum kulturalne w tej części Europy.
– Bardzo się cieszę, że mogę dziś przed państwem stać i odbierać tę nagrodę. Ona jest zasługą wszystkich tych, którzy przez lata budowali tę markę – powiedział p.o. zastępcy dyrektora instytucji Tomasz Stygański.
Kategoria Działalność Społeczna Regionu
Nagroda w tej kategorii powędrowała do Krzysztofa Gołaszewskiego, Burmistrza Łap. Laureat jest z wykształcenia mgr inż. elektroniki i telekomunikacji. Menadżer – absolwent studiów MBA, społecznik, czynny członek Ochotniczych Straży Pożarnych. Jako burmistrz był inicjatorem wielu działań na rzecz mieszkańców.
– Serdecznie dziękuję, jestem naprawdę wzruszony. Jest to wyróżnienie nie tylko dla mnie, ale i wszystkich, z którymi na co dzień współpracuję – powiedział, odbierając nagrodę.
Kolejną nagrodę w tej kategorii otrzymał płk Wojciech Szczudło – Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Olsztynie. Laureat od blisko 20 lat jest funkcjonariuszem Służby Więziennej. Jest członkiem Rady Terenowej ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym. We współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej zaangażowany w propagowanie wśród społeczności województwa podlaskiego postaw patriotycznych i kształtowanie pozytywnego wizerunku swojej formacji.
– Służba więzienna często nie jest dostrzegana z uwagi na te wysokie mury. Dlatego bardzo cieszę się z tej nagrody. Chciałbym zadedykować ją wszystkim pracownikom Służby Więziennej i wszystkim mieszkańcom Augustowa – powiedział, odbierając nagrodę.
Kategoria Wsparcie Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Regionu
Nagrodę w tej kategorii Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.
– Samorząd województwa jest dla mieszkańców trochę anonimowy. On jest stymulatorem rozwoju, jest wyposażony w pewne instrumenty – powiedział Bogusław Dębski, przewodniczący sejmiku i były marszałek woj. podlaskiego.
Kategoria Manager Regionu
W tej kategorii nagrodę Sergiusz Martyniuk – twórca, właściciel i prezes firmy Pronar. Stowarzona przez niego firma jest największym w Polsce i wiodącym w Europie producentem maszyn rolniczych, recyklingowych, komunalnych i komponentów. Firma, ze 100 proc. polskim kapitałem, funkcjonuje od ponad 35 lat. Zatrudnia ponad 3 tys. pracowników, a wytwarzane w 9 fabrykach maszyny są sprzedawane w ponad 80 krajach.
– Jest mi niezmiernie miło odebrać tę statuetkę w imieniu prezesa, którego nie mogło być dzisiaj z nami. Ten nasz podlaski region prezes trzyma w swoim sercu, pomimo wielu propozycji inwestycyjnych za granicą cały czas pozostaje mu wierny – powiedział Radosław Bielecki, dyrektor handlu i marketingu, który odebrał nagrodę w imieniu kandydata.
Kategoria Najbardziej Innowacyjna Firma Regionu
Nagrodą Orła w tej kategorii wyróżnione zostało Przedsiębiorstwo Budowy Urządzeń i Maszyn INTERTECH Sp. z o. o. Jednym z celów firmy jest produkcja przyjaznych środowisku maszyn rolniczych wpisujących się w ideę rolnictwa 4.0. Pierwszym projektem w portfolio firmy powstałym zgodnie z tymi założeniami jest ładowacz czołowy IT 1800 Green Power, który swoją światową premierę miał na targach Agritechnica w Niemczech. Firma pracuje również nad gamą innych przyjaznych środowisku rozwiązań oraz nad dodatkowymi, innowacyjnymi konfiguracjami maszyn dostępnych w ofercie.
– Firma Intertech istnieje od 15 lat, założyliśmy ją od zera. Na dzień dzisiejszy to jedna firma, dwóch założycieli, 35 państw do których eksportujemy nasze maszyny i ponad 200 etatów – powiedziała prezes firmy Anna Jankowska.
Kategoria Firma Rodzinna
Nagrodę w tej kategorii otrzymała firma Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Meliorex Sp. z o.o. Firma jest liderem w branży wodno-kanalizacyjnej, posiada imponujący staż działalności wynoszący 34 lata oraz zatrudnia ponad 300 pracowników. Zaczynając jako małe lokalne przedsiębiorstwo, zdołali się przekształcić w firmę o zasięgu krajowym i międzynarodowym, obejmującym rynki m.in. litewski, czeski i mongolski.
– Chciałam serdecznie podziękować, jest to dla mnie pierwsza nagroda w takiej kategorii. Bardzo doceniam i dziękuję moim pracownikom – powiedziała Prokurent Spółki Maria Paciorko.