Orły „Wprost” to nawiązanie do wyjątkowego wyróżnienia, które otrzymał wydawca „Wprost”, Michał Maciej Lisiecki, od Instytutu im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego za to, iż w codziennej działalności dowiódł, że prowadząc biznes, można nieść białoczerwoną flagę wysoko, być patriotą i działać na rzecz Polski.
Nagrody Orły Wprost przyznawane są w uznaniu za wyjątkową działalność na polu przedsiębiorczości, działalności samorządowej i promocji regionu. Nagradzamy właścicieli firm wywodzących się z poszczególnych regionów, które rozszerzają działalność na całą Polskę, i wprowadzają na rynek innowacje.
Nagrody otrzymują także wójtowie gmin, prezydenci miast oraz marszałkowie województw, którzy skutecznie wykorzystują środki europejskie, oraz ambasadorowie regionu i aktywni działacze, którzy pracują dla jego rozwoju.
Patronat nad nagrodą objęło ministerstwo funduszy i polityki regionalnej. Galę otworzyła wiceminister Małgorzata Jarosińska – Jedynak.
– To wydarzenie, dzięki któremu możemy podziękować, ale również docenić tych, którzy podczas pozwalają, aby województwo podkarpackie mogło się rozwijać. Województwo ma bardzo wiele do zaoferowania. Mamy prężnie działających przedsiębiorców i wspaniałych samorządowców. Mamy organizacje pozarządowe, które otwierają swoje serca wtedy, kiedy jest to potrzebne. Mam nadzieję, że te statuetki będą bodźcem do dalszych działań – powiedziała.
Kategoria firma
W kategorii firma nagrodą uhonorowane zostało Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, m.in. za udział w przełomowym projekcie wdrożenia technologii wodorowych w województwie podkarpackim.
– To wielki zaszczyt i wyróżnienie dla mnie i całego przedsiębiorstwa. Poprzeczka postawiona wysoko to realizacja programu wodorowego, trzymajcie Państwo kciuki – powiedział prezes przedsiębiorstwa Krzysztof Jarosz.
Kategoria samorządowiec
W kategorii samorządowiec nagrodę Orła 2022 odebrał wójt gminu Lubaczów, Wiesław Kapel. Nagrodę przyznano w uznaniu prężnych działań na rzecz rozwoju gminy i sprawnego pozyskiwania oraz wykorzystywania środków europejskich.
– Chciałbym przede wszystkim podziękować kapitule za wspaniały tytuł i statuetkę. To wyróżnienie bardzo ważne dla mnie, ale i dla wszystkich moich pracowników, którzy pracują na rzecz rozwoju gminy Lubaczów. Chciałbym tą statuetkę dedykować mieszkańcom gminy, którzy bardzo aktywnie uczestniczą w realizacji projektów, zarówno tych strategicznych, jak i mniejszych – powiedział odbierając nagrodę.
Kategoria osobowość
Orła w kategorii Osobowość odebrał prezes zarządu Portu Lotniczego "Rzeszów – Jasionka" Sp. z o.o. Nagrodę przyznano za doskonałe zarządzanie portem lotniczym, szczególnie za znalezienie recepty na sprawne jego funkcjonowanie w czasach kryzysu pandemicznego.
– Mówimy o osobowości, ale wpływ na nią ma bardzo wiele osób. Chciałbym podziękować moim rodzicom, nauczycielom i wszystkim osobom, które miały wpływ na to, jakim jestem menedżerem – powiedział.
Nagrody specjalne
Kapituła zdecydowała się przyznać w tym roku aż siedem nagród specjalnych. Pierwszą z nich odebrało Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Grupa Bieszczadzka. To instytucja zasługująca na najwyższe uznanie za ciężką i oddaną pracę od 1961 roku na terenie Bieszczad i Beskidu Niskiego oraz zasługi i niecenioną pomoc niesioną celem ratowania zdrowia i życia ludzkiego.
– Pragnę bardzo serdecznie podziękować za to wspaniałe wydarzenie. Ta statuetka przede wszystkim jest dla nas zauważenie tego, że cały czas się zmieniamy, aby nadążyć za wciąż zmieniającym się światem. Dziękuję kapitule w imieniu ratowniczek i ratowników – powiedział odbierający nagrodę członek zarządu Jerzy Tomala.
Druga nagroda specjalna powędrowała do Fibrain Sp. z o.o. Oddział Zaczernie, firmy, która jest niezależnym polskim producentem technologii i systemów światłowodowych oraz fotonicznych. Przedsiębiorstwo aktywnie włącza się w pomoc na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy poprzez organizację różnego rodzaju akcji.
– Tę nagrodę odbieram w imieniu nas wszystkich. 40 mln Polaków, bo wszyscy stanęliśmy na wysokości zadania, gdy wybuchła wojna. Otworzyliśmy swoje domy i swoje serca, jestem z nas wszystkich dumny – powiedział prezes spółki Rafał Kalisz.
Trzecią nagrodę specjalną przyznano Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. za podejmowanie nieustannych wysiłków na rzecz wszechstronnego rozwoju regionu Podkarpacia, za mobilizację potencjału środowisk lokalnych oraz działalność doradczą i usługową.
– Jest mi niezmiernie miło, że mogę przyjąć na swoje ręce Orła Wprost. On należy się wszystkim naszym pracownikom. Naszymi współpracownikami są przede wszystkim przedsiębiorcom. Szczycimy się dużymi firmami, z którymi współpracujemy, ale mamy też młode przedsiębiorstwa, które mogą się od nich uczyć biznes – powiedział prezes Mariusz Bednarz, który odebrał nagrodę.
Nagrodą specjalną uhonorowano także Dorotę Rosińską-Jęczmienionkę, dyrektor Podkarpackiego Banku Żywności. Laureatka została wyróżniona za szerokie spektrum działań na rzecz pomocy najuboższym grupom społecznym. Działania te skutkują zmniejszeniem obszarów niedożywienia oraz zmniejszaniem marnowania żywności.
– Bardzo serdecznie dziękuję za przyznanie mi tej nagrody. Jestem przekonana, że oprócz mnie tu na scenie powinno stać duże grono pracowników, współpracowników i wolontariuszy. Dzięki naszym wspólnym wysiłkom udało nam się przekazać 62,5 tys. ton produktów, nie tylko żywnościowych – powiedziała.
Orła 2022 otrzymało także Podkarpackie Centrum Innowacji, instytucja, która wspiera projekty badawcze, łączy środowisko naukowe ze środowiskiem biznesowym i rozwija kreatywne pomysły uczniów i studentów.
– Pięknie dziękuję za tę nagrodę. Dziękuję też pani minister, bo gdyby nie ona, to tego projektu by nie było. To był ryzykowny projekt. Ale powiem tak, gdyby w ten sposób podchodzono do łączenia nauki i biznesu przez ostatnie 30 lat, to bylibyśmy w światowej czołówce, dysponowalibyśmy najnowocześniejszymi technologiami – powiedział Jacek Kubrak, prezes zarządu Centrum.
Nagrodą specjalną uhonorowano także właścicieli Ekologicznego Gospodarstwa Rolnego Barbara i Mariusz Gumienny, które wyróżnia się uprawą prastarych odmiany zbóż – płaskurki, samopszy i orkiszu. Powstają z nich różnego rodzaju makarony oraz mąka do wypieku chleba. Produkowana w gospodarstwie „orkiszowa kluska krojona” została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Nagrodę wręczył dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Rzeszowie Jerzy Borcz.
– Województwo podkarpackie ma najwięcej produktów tradycyjnych, zarejestrowanych na liście prowadzonej przez ministerstwo rolnictwa. I to właśnie dzięki takim gospodarstwom, jak to państwa Gumińskich, te tradycje są kontynuowane, a nieraz odtwarzane po latach zapomnienia – powiedział.
– Chcielibyśmy podziękować za docenienie naszego trudu – powiedział Mariusz Gumienny.
Ostatnia nagroda Orły Wprost 200 powędrowała do G2A Arena Centrum Wystawienniczo–Kongresowe Województwa Podkarpackiego. Centrum pełni rolę hubu biznesowego i społecznego, który ze względu na swoje strategiczne położenie odgrywa istotną rolę w działaniach związanych z pomocą i wsparciem dla pogrążonej wojną Ukrainie.
– W imieniu zarządu i zespołu chciałbym podkreślić, że jest to dla nas ogromny zaszczyt i wyróżnienie. W murach G2A areny gościli w tym roku czołowi światowi politycy, prezydenci, premierzy, ale również najważniejsi przedstawiciele biznesu – powiedział prezes zarządu Kamil Szymański.
Rozmowa z Anna Wysocką, Prezes Zarządu Domikon, partnera Gali Orly Wprost w Rzeszowie: