Orły „Wprost” to nawiązanie do wyjątkowego wyróżnienia, które otrzymał wydawca „Wprost”, Michał Maciej Lisiecki, od Instytutu im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego za to, iż w codziennej działalności dowiódł, że prowadząc biznes, można nieść białoczerwoną flagę wysoko, być patriotą i działać na rzecz Polski.
Nagrody Orły Wprost przyznawane są w uznaniu za wybitną działalność na polu przedsiębiorczości, działalności samorządowej i promocji regionu. Nagradzani są właściciele firm, które wywodzą się z regionu, a działają w całej Polsce i na świecie, wójtowie gmin, prezydenci miast oraz marszałkowie województw, którzy skutecznie wykorzystują środki europejskie, a także lokalni działacze społeczni i ambasadorowie regionu.
Nagroda Główna: Samorządowiec Regionu
Nagrodę główną w kategorii Samorządowiec Regionu odebrała Monika Kuźmińska, burmistrz Węgorzyna. Jest doświadczonym i zaangażowanym samorządowcem. Na rzecz swojej gminy działa od ponad 20 lat poprzez sprawowane kolejno funkcje: Była radną, przewodniczącą rady miasta, aż wreszcie burmistrzem, przez trzy kolejne kadencje.
– Jest mi niezmiernie miło i jestem zaskoczona, że to właśnie mnie kapituła wyróżniła tą nagrodą. Chciałabym dedykować ją wszystkim osobom, które Bóg postawił na mojej drodze podczas pracy w samorządzie – powiedziała, odbierając nagrodę.
Nagroda Główna: Przedsiębiorstwo Regionu
Nagrodę główną w tej kategorii przyznano Grupie Azoty. Nagroda została przyznana za realizację Polimerów Police, czyli jednej z największych inwestycji w europejskim przemyśle chemicznym. Projekt ma znaczenie strategiczne dla krajowej gospodarki i zwiększy dynamikę rozwoju polskiego segmentu tworzyw sztucznych.
– To wielki honor i zaszczyt odbierać nagrodę za przedsięwzięcie prowadzone w tak wielkiej skali. Budowa nowej fabryki trwa od roku 2020 i ma charakter europejski, bo to największa fabryka tworzyw sztucznych w Europie Wschodniej. Zawiera nie tylko instalację do produkcji polipropylenu, ale i gazoport – powiedział, odbierając nagrodę prezes spółki Tomasz Hinc.
Kategoria Osobowość
Wyróżniony Orłem Wprost w tej kategorii został prof. dr hab. n.med. Jan Lubiński, Kierownik Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych. Jest także koordynatorem Polskiej Platformy Technologicznej Medycyny Innowacyjnej.
– Jestem bardzo wdzięczny wszystkim tym, dzięki którym zostałem dostrzeżony – powiedział, odbierając nagrodę.
Kategoria Samorządowiec Regionu
Orłem Wprost w tej kategorii wyróżniony został Rafał Zając, prezydent Stargardu. Przeszedł wszystkie szczeble stanowisk w administracji. Razem ze swoim silnym zespołem tworzy miasto, w którym po prostu dobrze się żyje. Skoncentrowany na zrównoważonym rozwoju, inwestycjach w ludzi, mieszkalnictwie społecznym, środowisku naturalnym, gospodarce, kulturze, sporcie i rekreacji.
– To dla mnie wielki zaszczyt odbierać tę nagrodę w imieniu prezydenta. Traktuję on tę nagrodę jako wyróżnienie dla wszystkich urzędników, którzy na co dzień pracują, by Stargard był przyjaznym miastem – powiedział Piotr Mync, zastępca prezydenta, odbierając nagrodę w jego imieniu.
Kategoria Lider Regionu
Nagrodę w tej kategorii otrzymał Dariusz Smoliński – Prezes Zarządu Polskich Terminali, Pomysłodawca i założyciel Portalu Polska Morska, największego portalu o gospodarce morskiej w naszym kraju.
– Muszę przyznać, że jest to dla mnie zaskoczenie. Czuję olbrzymią wdzięczność dla wszystkich, dzięki którym tę nagrodę otrzymałem – powiedział, odbierając nagrodę.
Kategoria Lider Biznesu
Nagrodę w tej kategorii otrzymał Marek Zmysłowski. Jest autorem bestselleru „Goniąc Czarne Jednorożce”,
w którym opisał swoją historię walki z korupcją w biznesie i w policji w Nigerii. Jest współzałożycielem Sunroof, jednego z największych europejskich producentów dachów solarnych 2 w 1, Jumia Travel – największego Afrykańskiego portalu do rezerwacji hoteli i biletów lotniczych, notowanego na New York Stock Exchange jako część Jumia Group oraz Samana Group, firmy z branży nieruchomości budującej prywatne miasto na Dominikanie.
– Bardzo miło jest mi otrzymać tę statuetkę, szczególnie tutaj, ponieważ pochodzę z Zachodniopomorskiego i tutaj spędziłem pół życia. Kiedyś, wychowany na zachodniej telewizji i teledyskach, bardzo żałowałem, że urodziłem się w Koszalinie. Im jestem starszy, tym bardziej cieszę się, że jestem z Zachodniopomorskiego – powiedział, odbierając nagrodę.
Kategoria Najlepsza Prywatna Uczelnia Regionu
Nagrodę w tej kategorii otrzymała Zachodniopomorska Szkoła Biznesu. To najstarsza i największa prywatna instytucja edukacyjna na Pomorzu Zachodnim. Jest też jedyną uczelnią niepubliczną Pomorza Zachodniego uwzględnianą i wymienianą w ogólnokrajowych rankingach szkół wyższych, w których w ostatnich latach uzyskuje bardzo wysokie lokaty.
– Jest mi niezwykle miło odebrać tak ważną statuetkę. Historia Orłów Wprost zaczęła się sześć lat temu w Szczecinie i to właśnie statuetką dla Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu. Mam nadzieję, że to nie jest ostatni – powiedziała dr Justyna Osuch-Mallett, rektor uczelni.
Kategoria Innowacyjni w Regionie
Nagroda w tej kategorii powędrowała do Politechniki Koszalińskiej. To uczelnia, uczelnia, która realizuje wiele projektów ze wsparciem z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz ze środków Funduszy Europejskich, chociażby z takich programów jak Inteligentny Rozwój czy Wiedza Edukacja Rozwój. Dzięki temu otwiera nowe możliwości dla studentów, a także kadry naukowej, realizującej innowacyjne projekty naukowe.
– W imieniu swoim oraz całej społeczności akademickiej Politechniki Koszalińskiej chciałabym podziękować za to wyróżnienie. Nasz uniwersytet jest unikatowy, ponieważ tworzymy go razem z partnerami z otoczenia biznesowego. To pokazuje, jak współpraca z otoczeniem biznesowym jest dla nas ważna – powiedziała prof. Danuta Zawadzka, rektor uczelni.
Kolejną nagrodę w tej kategorii otrzymał Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Uczelnia jest liderem wśród uczelni woj. zachodniopomorskiego w pozyskiwaniu środków z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Korzysta ze wsparcia, jakie dają Fundusze Europejskie, środki publiczne i międzynarodowe granty, realizując szereg projektów naukowych czy prac badawczo-rozwojowych nad innowacyjnymi rozwiązaniami.
– Jest mi bardzo miło być tutaj z państwem i odbierać ten laur. Oczywiście jest to nagroda dla całej naszej społeczności akademickiej – powiedział prof. Jacek Wróbel, rektor uczelni.
Kategoria Inwestycje w Regionie
Nagrodę w tej kategorii otrzymała Grupa Budimex, która tworzy jedną z największych grup budowlanych w Polsce. Jest również, od wielu lat, rozpoznawalna i ceniona za granicą. Początki działalności sięgają roku 1968, kiedy powołano Centralę Handlu Zagranicznego budownictwa Budimex. Obecnie, jako przedsiębiorstwo infrastrukturalno–usługowe, Budimex koncentruje się na rynku polskim.
– Dziękuję bardzo w imieniu całej spółki za to ogromne wyróżnienie. Z tego miejsca chciałbym podziękować wszystkim naszym inwestorom, dzięki którym możemy wykonywać tak wspaniałe kontrakty – powiedział dyrektor regionu Jarosław Maślanka.
Kategoria Lokalny Producent Żywności
Orła wprost w tej kategorii otrzymało Gospodarstwo Ekologiczne „Frykas” Cezary i Edyta Szczupakowie. Od kilkunastu lat posiadają certyfikat ekologiczny w rolnictwie. Zajmują się hodowlą kóz, krów mlecznych i owiec. Z mleka zwierząt hodowanych w gospodarstwie wytwarzają różnego rodzaju sery. Młode, o delikatnym smaku, dojrzałe o smaku wyrazistym zależnym od stopnia dojrzałości.
– Jesteśmy ogromnie zaskoczeni tą nagrodą. Orły Wprost kojarzyły nam się z dużym biznesem, a my czujemy się bardzo malutcy. Ale pomyślałam, że my też wkładamy swoją małą cegiełkę do gospodarki – powiedziała Edyta Szczupak, odbierając nagrodę.
Kategoria Ochrona Środowiska
Orła Wprost w tej kategorii otrzymał prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej w Szczecinie Marek Subocz. Kierując Funduszem wdraża nowoczesne i innowacyjne rozwiązania proekologiczne, ukierunkowane na poprawę jakości środowiska, bezpieczeństwa, edukacji i rozwoju województwa zachodniopomorskiego. Zarządzany przez niego Fundusz, który w tym roku świętuje 30 lat działalności, z sukcesami finansuje między innymi rozwój elektromobilności, odnawialne źródła energii i poprawę efektywności energetycznej.
– Przede wszystkim serdecznie chciałbym podziękować pracownikom Funduszu, którzy już od wielu lat mają wpływ na ochronę środowiska w regionie – powiedział, odbierając nagrodę.
Kategoria Działania na rzecz Kultury
Nagrodę w tej kategorii, za odbudowę kolegiaty w Stargardzie, otrzymał ks. Janusz Posadzy – Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata.
– Dziś jest Dzień Matki, a kościół, o którym mowa, jest pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata, czyli najpiękniejszej matki we wszechświecie. I to dla niej jest ta nagroda – powiedział, odbierając w imieniu nagrodzonego ks. Stanisław Szlijan.
Kategoria Kultura
Statuetkę w tej kategorii otrzymał Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego w Szczecinie. Zespół ten propagując na scenach całego świata piękno polskiej muzyki i kultury oraz rozsławiając Miasto Szczecin, Województwo Zachodniopomorskie i Polskę, daje możliwość obcowania z kulturą wysoką, która wzrusza, kształtuje poczucie piękna, a także pozwala wydobyć wartości czyniące słuchaczy nie tylko odbiorcami sztuki, ale również ludźmi lepszymi, wrażliwymi na los drugiego człowieka. Nagrodę odebrał prezes zespołu Grzegorz Bosy oraz kierownik Studium Kultury Uniwersytetu Iwona Charkiewicz
– Chciałbym podziękować kapitule konkursu za docenienie zespołu. Wysoka jakość i kreatywność — to cechy, które wyróżniają nasz chór. W imieniu całego zespołu dziękuję za to wyróżnienie, pomoże ono nam rzucić się w wir kolejnych wyzwań – napisał prof. Szymon Wyrzykowski, dyrygent chóru w liście, który podczas gali odczytał prezes Grzegorz Bosy.
Kategoria Wspieranie Inicjatyw Historycznych
Wyróżnienie w tej kategorii przyznano Fundacji Polskich Wartości. Jej celem jest wartości patriotycznych, upowszechnianie wiedzy z zakresu historii i tradycji narodowych Polski, inicjowanie porozumienia między pokoleniami, podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz budowanie świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.
– Orzeł jest bardzo ważnym elementem naszego życia w Polsce. To piękny ptak, który pomaga nam bronić naszych wartości. My, dzięki tej nagrodzie, możemy jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła – powiedział prezes fundacji Wojciech Woźniak.